Wyprawa do Szczecina

Wyprawa do Szczecina
Szczecin jest jednym z większych krajowych miejscowości (trzecie w kolejności pod względem zagospodarowanej powierzchni i siódme jeśli chodzi o liczbę ludności), oraz jedną z polskich metropolii uznaną przez Unię Europejską. Jeśli chodzi o położenie (granica kraju z Niemcami oraz bliska odległość od Morza Bałtyckiego), Stolica Pomorza – Szczecin jest ciągle jednym z największych ośrodków gospodarczych w naszym kraju. Pomijając fakt, że historia miasta sięga już VII – VI wieku, to obfite czasy wielu wojen spowodowały, iż nie prędzej niż w 1945 r. stolica województwa zachodniopomorskiego – Szczecin został na dobre przyłączony do ziem należących do Polski.

Położony na pólnocnym zachodzie Szczecin umieszczony jest na Wzgórzach Szczecińskich jak i w Dolinie Dolnej Odry, , które wchodzą w skład Pobrzeża Szczecińskiego. Szczecin otoczony 3 puszczami: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską, jest z pewnością atrakcją dla pieszych turystów. W granicach miasta umiejscowione jest także największe jezioro województwa: Jezioro Dąbie, które jako jedyne w Polsce daje możliwość cumowania pełnomorskich jachtów.

Ponadto przez miasto Szczecin przepływa rzeka Odra, która w coraz większym zakresie dołączana jest do życia kulturalnego i turystycznego Szczecina. Z wyjątkiem wycieczkowych statków („Odra Queen” i „Peene Queen”), które systematycznie odbywają rejsy po rzece Odrze i wodach portu szczecińskiego, wielce istotnym przedsięwzięciem dla rozwoju rzeki, jest systematyczna impreza odbywająca się na Odrze już od 13 lat – Flis Odrzański. Ma ona na celu promowanie i poszerzanie turystycznych oraz transportowych możliwości Odry. Każdego roku załoga Flisu (organizatorzy wspólnie z młodzieżą z kraju, Niemiec, Słowacji, Czech, Węgier, Francji, Białorusi) przemierza odcinek od Brzegu – miasta na Dolnym Śląsku do Szczecina, odwiedzając sporą ilość portów, w tym także niemieckich, realizując zamierzone cele. Od IV 2008 roku do dyspozycji podróżnych udostępniono lot wodolotem , który łączy Szczecin z nadmorskim Świnoujściem.

About the author