Turystyka na Syberii i nad jeziorem Bajkał

Turystyka na Syberii i nad jeziorem Bajkał

Syberia, miejsce dawnych zesłań Polaków i innych narodowości jest obecnie odkrywana przez turystów – niestety wkracza tu turystyka masowa. Dobrze, że są jeszcze miejsca, gdzie można w niemal zupełnej dziczy spędzić kilka tygodni (nocleg w namiocie) jednak z roku na rok takich miejsc ubywa.

Jezioro Bajkał jest chyba najczęściej obieranym kierunkiem wypraw na Syberii. Wiele osób przyjeżdżając tutaj rozczaruje się, wiele się zachwyca. Niewątpliwie jest to jednak perełka przyrody na świecie, którą trzeba chronić nie tylko przed przemysłem, ale rownież turystyką masową. Do największych przyrodniczych osobliwości Bajkału należą gatunki endemiczne, takie jak: foka bajkalska czy ryby omul i gołomianka mała
Comephorus dybowskii.

Z map Syberii można wyczytać wiele ciekawych informacji, można jeszcze co nieco odkryć. I taką formę podrożowania polecam – nie tylko szlakiem transsyberyjskim. Słabo poznane są jeszcze rejony północne omawianej krainy. Głównie ze względu na surowe warunki klimatyczne, i tu znajdują się wieksze skupiska ludności np. miasto Norylsk. Poza tym obszarem możemy spotkać setki, tysiące kilometrów prawdziwej syberyjskiej tundry, ale to dla miłośników polarnych klimatów. Temperatury zimą dochodzą tu nawet do minus siedemdziesieciu stopni poniżej zera. Nigdzie na świecie nie notowano tak niskich temperatur na obszarach na stałe zamieszkiwanych przez czlowieka tzw. ekumeny.

Do poznania Syberii pod względem przyrodniczym i kulturowym przyczyniło się wielu Polaków. Najczęściej byli to zesłańcy po Powstaniu Styczniowym. W tej surowej krainie odnaleźli się i rozpoczęli badania. Do największych dokonań należy zaliczyć odkrycia Benedykta Dybowskiego i jego współpracownika Godlewskiego oraz Czerskiego i Czekanowskiego, którzy również prowadzili badania przyrodnicze na omawianym terenie.

About the author