Skąd wzięło się słowo turystyka?

Wszyscy regularnie nazywamy się turystami. Podczas wakacji, czy ferii zimowych udajemy się przecież w różnorodne miejsca, aby w nich spędzić miło czas. Uznajemy więc wtedy, że jesteśmy turystami, często nie wiedząc jednak, skąd wzięło się w ogóle to słowo. Jak więc powstał zwrot turystyka?

To oczywiste, że niemalże każde, polskie słowo pochodzi od zagranicznego zwrotu. Nie inaczej jest z terminem turystyka, który zaczął istnieć początkowo w języku francuskim. To tam podróże określano mianem tour. Tłumacząc na język polski, tour oznacza wyjazd, po którym wraca się do swojego miejsca zamieszkania. Dodatkowo, warto również zauważyć, że na początku zwykle używano określenia grand tour, którym oznaczano wyjazdy po krajach europejskich. Dopiero później podróże zmieniły swoją formę, gdy już każdy mógł z łatwością wyjechać do innego kontynentu.

Warto więc czasem zapoznać się lepiej z pojęciami, których regularnie używamy w swojej mowie. Słowo turystyka ma dość prostą historię, więc warto ją poznać.

About the author