Bilety lotnicze – Lubań

Kupiłeś bilety lotnicze u przewoźnika niskokosztowego, myślisz o morza szumie i ptaków śpiewie i …miła pani na lotnisku informuje Ciebie, że nie lecisz, ponieważ cały samolot jest wypełniony.

Powodem takiej nieprzyjemnej sytuacji jest overbooking, czyli praktyka często stosowana przez tanie linie lotnicze. Termin ten można by przetłumaczyć na język polski jako „nadrezerwacja”. Wynika to z faktu, że linie lotnicze często zakładają, że część pasażerów zrezygnuje z lotu lub się na niego spóźni, przez co sprzedaje więcej biletów niż jest dostępnych na pokładzie samolotu. Wolą zarobić więcej niż płacić za puste fotele. Im bardziej popularna trasa (np. w święta, weekendy lub duże imprezy sportowe), tym większe prawdopodobieństwo overbookingu.
Jak ma się w tej sytuacji zachować nadprogramowy pasażer, któremu nie udzielono wstępu na pokład? Oczywiście przysługuje mu odszkodowanie. Jeśli linia lotnicza pochodzi z jednego z członków Unii Europejskiej, to kwotę odszkodowania regulują przepisy unijne. Odszkodowanie często znacznie przewyższa cenę, którą zapłaciliśmy za bilety lotnicze, a linie zapewniają przełożenie lotu na najbliższy możliwy termin.

About the author